Дорогою болю і страждань, невідомості й розпачу – таким був шлях українців 70 років тому, яких силоміць вивозили з рідного дому в казахські степи.

 

На відзначення цієї події, 13-14 жовтня 2017 року, українці делегаціею знову їхали на ту чужину, що для сотень тисяч наших земляків примусово стала домом, щоб ушанувати пам’ять про їхню жертву, помолитися на місцях масових поховань замордованих.

Операція під назвою „Захід“ для населення Західної України була справжньою етнодемографічною катастрофою. Загалом із західних областей України (за винятком Закарпатської) було виселено 26332 сім’ї (77291 особи, з них 18866 чоловіків, 35441 жінку і 22279 дітей).

У рамках відзначень відбувся Форум українців «Духовна та культурна ідентичність українців східної Європи та Азії. Вчора. Сьогодні. Завтра», мета якого — консолідація громадського життя українців у країнах Східної Європи та Азії та сприяти оживленню життя Церкви та громадських організацій. Форум зібрав єпископів і священиків УГКЦ та представників українських громад із України, Казахстану, Росії, Киргизької Республіки. Організував його Пасторально-міграційний відділ УГКЦ, за підтримки Посольства України в Республіці Казахстан.

Цими днями проходила міжнародна науково-практична конференція „Депортація народів в епоху тоталітаризму: історичні уроки“. Крім цього, презентували книги, документи та спогади про депортацію українців до Казахстану, представили присвячену цій сумній даті виставку. Очільник УГКЦ Блаженніший Святослав (Шевчук) звернувся листом до українців Казахстану, закликавши їх пам’ятати про землю своїх предків, зберігати традиції, мову та культуру: „Є три речі, які допомагають зберегти на чужині власну національну ідентичність: українська родина, школа й церква. Завдяки їм наш народ пережив важкі випробовування, яких зазнали наші батьки у XX столітті, і зберігаємо пам’ять про нашу історію там, де ми живемо, навіть так далеко від історичної Батьківщини. Особливо хочу, щоб відчули, що вся Україна з вами. Хоча ми розкидані по світі та є однією великою українською родиною“.

З нагоди відзначення цієї сумної дати було організовано конкурс творів до 70-ої річниці депортації українців до Казахстану – акція «Захід» 1947-2017, який свідчив про тісний зв’язок української діаспори в Казахстані з їх батьківщиною – Україною.

Активну участь у конкурсі брали школярі Тернопільщини. За подані змістовні повідомлення Карагандинське Обласне Товариство української мови ім. Т.Г.Шевченка «Рідне слово» відзначило:

грамотами:

  • Тарасенко Катерину (Тернопільська спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 29 із поглибленим вивченням іноземних мов);
  • Дзюбу Христину (Тернопільська спеціалізована школа І-ІІІ ст. № 29 із поглибленим вивченням іноземних мов);
  • Мартинишин Юлію (Козівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 1);
  • Скворцову Катерину (ДНЗ «Тернопільський професійний коледж з посиленою військовою та фізичною підготовкою»).

подяками:

  • Мартинюка Степана (Іванівська ЗОШ І-ІІІ ст. Теребовлянського р-ну);
  • Мельникевич Тетяну (Козівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. № 1);
  • Журавель Уляну (Староскалатська ЗОШ І-ІІІ ст. Підволочиського р-ну);
  • Козійчука Андрія (Загальноосвітня школа І-ІІ ст. с. Устечко Заліщицького р-ну);
  • Жмаченко Юлію (Білокриницька ЗОШ І-ІІІ ст. Кременецького р-ну).

Зазначені вище нагороди школярам привіз в Україну апостольський адміністратор для греко-католиків у Казахстані о. Василь Говера. За словами о. Василя історія Церкви у Казахстані тісно пов’язана з історією Церкви в Україні, адже станом на 1989 рік (за даними перепису) у цій країні було 1 мільйон українців. Саме вони створили специфічне культурно-релігійне середовище.

Отець зазначив, що плоди праці місіонарів можна не одразу помітити, адже вони зростають дуже довго. Проте впевниними кроками християнство рухається вперед до поступу.

Наразі на території Казахстану працює 7 греко-католицьких священиків. Усі вони стараються зберегти українську Церкву і культуру у тому середовищі, у котрому перебувають. Для діаспори організовуються літні україномовні школи, дитячі табори, концертні заходи.


Facebook

200 символів ліворуч
1000 символів ліворуч