З 15 по 26 червня 2017 р.  слухачі Підгаєцької філії Тернопільського обласного відділення Малої академії наук України брали участь у літній профільній школі.


МАНівці вивчали засади історії, географії, краєзнавства, релігієзнавства, етнології та музеєзнавства. Важливими формами навчання для майбутніх істориків, етнологів та географів були екскурсії до пам’ятних місць, відвідини музеїв і практичні заняття. Юних дослідників супроводжували досвідчені науковці, доценти Тернопільського національного педагогічного університету  ім. В. Гнатюка: Питуляк М. В., кандидат географічних наук, Секо Я. П., кандидат історичних наук, Старка В. В., кандидат історичних наук, які ділилися з юними колегами власним досвідом.
Під час  навчання  учні відвідали села Мирне, Завалів, Голгоча та місто Бережани. Так, після оглядової екскурсії Підгайцями школярі помандрували до села Мирне на Підгаєччині, де їх зустріла заступник директора місцевої школи Завадівська Н.Д., з розповіді якої  учні дізналися про  історію села, його цікаві традиції та звичаї, бойові дії, що велися на цій території та славних борців за волю України. Ганна Зьомко, засновниця музею-світлиці, розповіла про його створення, а також цікаві історії, пов’язані з іконами.
Цікавою та насиченою видалась поїздка у с. Завалів. Краєзнавець, вчитель-методист Завалівської ЗОШ І-ІІІ ст. Чистух В. Я. із захопленням розповів про історію села і Кам’яної Гори, родовід родини Гузарів та свої дослідження рідного краю. Учні пройшли Хресну Дорогу, насолодилися краєвидами з гори Карачин, відвідали усипальницю Рачинських і могилу Дмитрія та Кароліни Гузар – прародичів Любомира Гузара. По дорозі додому зупинились біля старовинного «Турецького стовпа», під яким колись знайшли документи та меч.
Запам’яталася школярам навчальна екскурсія до місця  битви гетьмана Петра Дорошенка з Яном Собеським та місця страти євреїв у 1942-1943 рр., відвідини інших визначних місць Підгаєць.
Захоплюючою стала  екскурсія в с. Голгоча та урочище «Романова долина», де юні МАНівці знайомилися з подвигами воїнів УПА з сотні «Тура», які загинули в нерівному бою з НКВД (21 вересня 1944 р.), відвідали Козацькі вали, дослідили невідому місцевість і пройшли «Веселі старти», що стали основою вишколу учнівської молоді та їх  фізичного й морального зростання. Під час діяльності літньої профільної школи учні також здійснили одноденний похід  «Шляхами повстанської слави».
У Бережанах  учні-слухачі оглянули   визначні місця,  за сприяння викладача Бережанської філії МАН Проців Г. П.  ознайомилися з історією міста,  місцевих замку, краєзнавчого музей, музею сакрального мистецтва та історії церкви.
Велике враження справив на МАНівців краєвид із славнозвісної гори Лисоня, де колись боролися за волю України УСС. Про це доступно та детально розповів викладач МАН, кандидат історичних наук, доцент ТНПУ Старка В. В. 
Завершилась літня профільна школа підсумковою конференцією на базі Підгаєцької гімназії ім. М. Паславського за участю голови Підгаєцької районної ради Баран І. Р., голови районної державної адміністрації Колодницької А. В., начальника відділу освіти Слюзара В. І. 

          За інформацією Тернопільського обласного відділення МАН України

 


Facebook

200 символів ліворуч
1000 символів ліворуч