Слухачі Гусятинського відділення Малої академії наук України вшанували пам'ять великого математика Михайла Кравчука

 

Син Неба, Поет німого числа, Лицар математики, Учений з обличчям Христа, творець музики чисел, титан математичної думки, корифей, гордість української математики – так називають Михайла Кравчука науковці й журналісти. А на його пам’ятнику в Київському політехнічному – життєве кредо "Моя любов - Україна і математика".

У сто двадцять шосту річницю з дня народження Михайла Пилиповича Кравчука слухачі Гусятинського відділення Малої академії наук України підготували відкриту виховну годину, присвячену цьому непересічному вченому.

Під час заходу присутні  познайомилися із біографічною довідкою Михайла Кравчука – наймолодшого за всі роки академіка України (лише в 37 років він здобув це високе звання) – від дитинства у маленькому селі Човниця на Волині до смерті на каторзі у Колимі в неповні п’ятдесят у 1942 році. Звучали відгуки відомих світових та вітчизняних вчених, істориків, діячів культури.

Непересічна особистість – «найталановитіший алгебраїст нашого століття» за висновком Миколи Боголюбова і, в той же час, майстер літературного слова, лекції якого слухали провідні філологи просто, щоб насолодитися. Винятковий вчений, що залишив слід у більшості фундаментальних розділів математики і пристрасний вчитель, що запалював у своїх учнях жадобу до знань. Серед них і Архип Люлька – творець турбореактивних двигунів і Сергій Корольов – майбутній генеральний конструктор ракетоносіїв.

Більшість зі 180-ти праць Миколи Пилиповича написано українською, та, в той же час, він вільно володів ще п’ятю мовами та готував ними наукові праці. Так його «Розв’язування лінійних диференціальних та інтегральних рівнянь» стали поштовхом для створення в США Джоном Атанасовим першого цифрового пристрою – попередника сучасних комп’ютерів.

За роки незалежності України до нас повертаються забуті імена та праці. І ми, потроху, відновлюємо свою наукову, культурну та освітню історію. Відновлюємо, щоб прокласти місток від унікального минулого – до світлого майбутнього.

У підготовці та проведені заходу брали участь студенти-слухачі МАН Гусятинського коледжу Марія Бульчак, Ірина Шинкар, Олександр Черниш та Павло Червоноштан, а також керівник секції математики – кандидат фізико-математичних наук, викладач-методист Стельмащук Людмила Володимирівна.

 

За інформацією Тернопільського відділення МАН України

 

 


Facebook

200 символів ліворуч
1000 символів ліворуч